Изданието за 2023 г. на Глобалния иновационен индекс (GII), публикувано от Световната организация за интелектуална собственост (WIPO), разкрива интересни иновационни тенденции по света на фона на несигурната икономическа обстановка. Той е съставен от богат набор данни като включва 80 индикатора от международни публични и частни източници. Този доклад представя класацията на най-иновативните икономики в света за 2023 г., като включва общо 132 икономики и идентифицира 100-те най-добри клъстера за научни и технологични иновации.
България се нарежда на 38-мо място в тазгодишната класация с обща оценка от 39.0. Този резултат я нарежда след Унгария, Малайзия и Латвия. Това позиционира страната ни сред топ 50 иновативни икономики в света. Резултатът отразява стремежа на България към подобрение на иновациите и научно-технологичния напредък. Въпреки предизвикателствата, свързани с икономическата нестабилност, страната продължава да се развива в иновационен аспект. През 2021 и 2022 година страната ни е на 35-то място
След държавата ни в списъка за 2023 година са Турция, Бхарат (Индия) и Полша.
Най-високата позиция на България е в Инфраструктура (28-мо място) и Резултати от знания и технологии и Творчески резултати (34-то). Страната ни се класира най-ниско в Институции, Човешки капитал и научни изследвания (66-то място), Пазарна сложност (60-то място) и Бизнес сложност (42-ро място).
Швейцария продължава да бъде флагманът на иновациите като за 13-та година заема първото място.
В контекста на Целите на ООН за устойчиво развитие от 2019 година GII е признат от Общото събрание на ООН за еталон за измерване на иновациите.
Глобалният иновационен индекс за 2023 г. предоставя ценна информация за иновационната дейност в света и подчертава важността на инвестициите в наука и технологии за устойчиво развитие в несигурната икономическа обстановка. България трябва да продължи да работи върху подобряване на своя иновационен потенциал, за да се утвърди като водеща сила в региона и по света.